Image

Online English classes with natives for preschool children

 • Kelas berbasis permainan
 • Kelas dengan guru penutur asli
 • Program yang menarik bagi anak-anak
 • Kelas online individu
COBA GRATIS

How we teach young learners

We Immerse

Children of 4-6 years old quickly absorb information. The main thing is to create the necessary environment and set the right example. This is only possible at classes with native speakers. From the very first class children dwell into English, and the learning process becomes natural and exciting.

We Play

Games and new experience this is how we can engage kids at a young age. An international team of professionals has developed an exciting interactive program with game techniques specially designed for children of 4-6 years old.

We Engage

Children love colorful pictures, games and songs. We kept in mind this aspect of kids' psychology while creating Novakid program. Mimics, gestures, interactive tasks are actively used at classes. This helps establish connection between teachers and kids and show first results very soon.

We Teach

Kids will learn the English language starting with simple material gradually moving up to more complex. At the end of the course the child will be able to name and describe objects around them, will learn the alphabet, and answer basic questions about themselves.
Video

Saksikan cara kerjanya

2 menit

Para guru Novakid

You can schedule classes with one or several teachers, choose a substitute teacher.

Kristen

Afrika Selatan
Pengalaman mengajar: 4 tahun

Brittani

AS
Pengalaman mengajar: 10 tahun

Garret

Afrika Selatan
Pengalaman mengajar: 3 tahun

Ashleigh B

Inggris
Pengalaman mengajar: 6 tahun

Ryza

Filipina
Pengalaman mengajar: 5 tahun

Veronica

Filipina
Pengalaman mengajar: 4 tahun

Edgar

Irlandia
Pengalaman mengajar: 4 tahun

Dani

Afrika Selatan
Pengalaman mengajar: 3 tahun

Meagan

Afrika Selatan
Pengalaman mengajar: 7 tahun

Walter

Kanada
Pengalaman mengajar: 6 tahun

Jeth

Filipina
Pengalaman mengajar: 5 tahun

Justine

Afrika Selatan
Pengalaman mengajar: 8 tahun

Jamie

AS
Pengalaman mengajar: 4 tahun

Owen

Afrika Selatan
Pengalaman mengajar: 25 tahun

Khadine

Filipina
Pengalaman mengajar: 4 tahun
Dan 650 guru lainnya!
 • Penutur asli dengan minimal 2 tahun pengalaman mengajar.
 • Para guru menghadiri pelatihan bulanan untuk melanjutkan Pengembangan Profesionalnya.
 • Semua guru Novakid bersertifikasi CELTA, TEFL, TESOL atau TKT.
 • Guru profesional yang bersemangat akan mengajak anak Anda menuju dunia bahasa Inggris yang mengasyikkan.

Teachers recommend

Amy Elizabeth

Novakid program creator

We have tried to make the program and the learning process itself as clear as possible for both the child and the parent. After each class, teachers leave comments on the lesson so you can understand how the progress goes. You may as well find a video of the class in your account. In between classes, you can look through slides with your child and watch videos. 10 minutes before the lesson, kids can practice words in an exciting game. While walking or doing daily activities, repeat the words, ask what it is or who it is. Let your kid use new vocabulary every day and you will notice how it helps the learning process and how fast your kid is progressing!

Monique Darquea

Novakid teacher mentor

In mastering a language (both native and foreign) there is so-called “silent period" when a child only listens and delves into it. It takes some time before a kid can reproduce new words. Each child is unique, so it can take a different time. Teaching your child a foreign language, do not stop, even if you think that the baby does not understand anything. Words and phrases learned during this period will remain with them for the whole life!

Clinton Williams

Senior teacher in Novakid

We ask parents to stay around if a child gets confused or needs help with a computer. Do not worry and do not rush to prompt if answers do not come right away. Trust the teacher and the methodology. This will help the teacher a lot to quickly establish contact with the student. And also do not focus on correcting mistakes. After a few lessons, your kid will get used to the teacher, the format and will become more independent.

Ulasan

Olga

Olga

Aleksandra, 5 letúroveň 0, 1 lekce
image preview

Angličtina 💂🏼‍♀‍: je velká zátěž nejen pro rodiče a chceme, aby naše děti netrpěly, ale užívaly si studium! • Na lekcích je dobré to, že každý týden dítě mluví s rodilým mluvčím, který je zkušeným odborníkem a se kterým se doslova válíte smíchy. Soustředění během lekcí je lepší, než kdykoli předtím. Vyzkoušeli jsme již několik škol, ale líbí se mi @novakidespana, protože mají úplně jinou metodiku, zcela odlišnou od těch, které všichni známe. Učí se prostřednictvím her a všichni víme, že to je ten nejlepší způsob výuky.

Magda

Magda

Tamara, 7 letúroveň 1, 10 lekce
image preview

Procvičování a zase procvičování!!! Pouze díky procvičování se děti rychle a efektivně nauší cizí jazyk, hlavně pak, když je učitelem člověk, který nerozumí polsky ani slovo. U nás to funguje! Každá minuta lekce s @novakidpolska je obohacující, ikdyž Tami třeba něčemu nerozumí... dostane vysvětlení v angličtině... Po více než 2 měsících výuky většinu pokynů vykonává bez problémů. Lekce jsou hodně vizuální a Tami je spokojená. Nemusíme rušit lekce kvůli nedostatku času, nebo dojezdu. Ať už jsme kdekoli, kde máme přístup na internet, můžeme studovat.

Żaneta

Żaneta

Viktoria, 7 anosúroveň 1, 2 lekce
image preview

Studium angličtiny je pro nás nesmírně důležité. Lituji, že jsem se nikdy nenaučila angličtinu dokonale ovládat. Ve škole jsem se dostala do třídy s hloubkovým studiem německého jazyka a tak to zůstalo. Teď mě němčina nezajímá, ale za dokonalou znalost angličtiny bych dala vše. Proto dbám na to, aby se moje dcery naučili anglicky. Efektivní formou výuky jazyka je online škola @novakidpolska. Pracují tam pouze anglicky mluvící učitelé, co dělá učení rychlejším a lepším! ✅ Lekce mohou být naplánované individuálně dle vašeho rozvrhu. ✅ Trvají 25 minut. ✅ Půl hodiny před začátkem obdržíte SMS upozornění, že za 30 minut se bude lekce konat. Uff. Už na lekce nezapomínáme!

Saadet

Saadet

Ada, 9 letúroveň 3, 17 lekce
image preview

Upřímně řečeno, před tímto školním rokem nebyla výuka angličtiny u Ady a Arase mezi mými prioritami, protože moje děti se dlouho přizpůsobují. I když bych ráda letos pro ně najala soukromého učitele, nemohu se rozhodnout, protože nechci zatěžovat děti v jejich volném čase. Na radu přítelkyně jsme začali se studiem v @novakidturkiye, kde jsme absolvovali zkušební lekci, hodně se mi líbila. Ada se připojovala k 25 minutovým interaktivním lekcím, naplánovaným ve vhodný čas pro nás. Studovala z jejího vlastního tabletu z rodičovského účtu a nejen, že si tyto lekce užívala, ale také výrazně obohatila svoji slovní zásobu.

Esra

Esra

Aise, 12 letúroveň 4, 14 lekce
image preview

O prázdninách po semestru si Aisha obvykle hraje, chodí ven a odpočívá... Ale lekce angličtiny nevynechává a lze dokonce říci, že vždy čeká na další lekci. Ať jedeme kamkoli, lekce angličtiny jsou vždy s námi... Díky @ novakidturkiye... Vždy víme datum a čas lekce, naše heslo nám bylo zasláno e-mailem. Každé úterý v 18:30 je Aisha nachystaná u obrazovky počítače, protože ví, že bude MLUVIT, POSLOUCHAT, ČÍST A PSÁT ANGLICKY se svou učitelkou Roxanne z @novakidturkiye. Poslouchám její lekce se zatajeným dechem, obzvláště užitečná pro mě byla výslovnost. Aisha zbožňuje svou učitelku Roxanne. Na konci každé lekce si říkám, že „je dobře, že jsme se do studia zapojili“. Jen si představte - žádné dojíždění na lekce, nemusíte trpět v dopravních zácpách, nemusíte se bát, že se dítě na lekci opozdí... Klidně a s radostí studujete v útulném a pohodlném prostředí vašeho domova - a to je skvělé! Na konci každé lekce jste také informováni o úspěších vašeho dítěte, což je další plus.

Nuria

Nuria

Martina, 4 rokyúroveň 0, 4 lekce
image preview

✔️ Jedná se o lekce založené na speciálním plánu, strukturovaném pro věk vašeho dítěte a pro studium online.
✔️ Během lekcí se používá hra jako prostředek k učení; čímž se zjednodušuje porozumění, zvyšuje zájem a celkově jsou lekce zábavnější...
✔️ Učitelé jsou 100% rodilí mluvčí. Mají univerzitní dokumenty. Zkušenosti s výukou dětí.
✔️ VŠECHNY lekce se konají v angličtině a pomáhají vám romluvit se bez námahy, opakovat, jako byste se učili mluvit.
✔️Lekce doporučujeme pro děti věku od 4 do 12 let.
✔️Lekce jsou v souladu s MCER (Společný evropský referenční rámec: učení, vyučování, hodnocení).
✔️Práce doma s každým dítětem jim umožňuje používat materiály přesněji a s vysokou kvalitou výuky.

Questions from Parents

My child has never studied English!
The game format of classes and a special methods allow us to teach English from scratch, even our youngest students. We as well have created Novakid virtual room with interactive tasks and colorful pictures. Little students may need your help, so please try to support them especially at first several classes.
Close
Isn't it early to learn English at preschool age?
Young age is the best for learning languages. Kids under 6 years old are able to study 2 and 3 languages at the same time if they have a proper language environment. This is exactly what Novakid Level 0 program is for! Kids learn letters, words and simple conversational phrases in a fun way together with a native speaking teacher.
Close
My child can not read and write even in the native language! Will the program suit us?
Yes, it will. At Level 0, we prepare students for reading and writing in English. Children at early age are very good in absorbing new information. This helps us build the process in a very natural way, just as if children learn to speak their native language.
Close
Which method do you use to teach kids?
Children of 4-6 years old actively explore the world through games. And we kept this in mind while creating Level 0 program. Rules do not work here, only games! Novakid specialists have developed an interactive program based on a communicative approach using colorful and catchy pictures, games and songs. A native speaking teacher adjusts the material individually with the help of gestures and mimics (TPR method).
Close
What is a Total physical response method? (TPR)
This is a very popular method used in teaching preschool children. New words, phrases and constructions are remembered with the help of gestures, pantomime and games. Thus, kids can learn a lot of words by associating them to moves or pictures.

Young learners are not able to translate. Their thinking pattern is mostly visual. To remember a new word, a child needs to connect it to its image or a gesture. And this is how TPR method works.

Close
Why does the class last only for 25 minutes?
If we are talking about a focused learning, then 15 minutes is already a serious work for young learners. 25 minutes is an ideal option for online individual classes with a native speaker. It doesn't stress children nor demotivates them.
Close
How long does the course last?
Level 0 for children of 4-5 years old consists of 63 lessons. The course can be completed in six months if you plan to study 2-3 times per week. Read more
Close
What will my child learn by the end of the course?
 • Understand and use simple conversational phrases;
 • understand and follow simple instructions of the teacher during the lesson;
 • understand and build simple sentences about the objects around, body parts, favorite food, toys, family, age, clothing;
 • distinguish between all letters of the English alphabet (from A to Z).
Close
Do parents need to be at a class?
It is very important to support the child, especially at the first class. After several lessons, kids get used to the format of classes, the teacher and will be ready to cope on their own.
Close